Izberite likalno desko z nastavljivo višino in jo prilagodite svoji telesni višini. Likalna deska mora biti stabilna in trdna, da lahko nanjo odložite likalnik. Deska mora imeti luknje, da lahko para prosto prehaja skozi vlakna tkanine, jih zmehča in omogoča preprostejše likanje. Prevleka likalne deske mora biti primerna in omogočati prost pretok pare.
Ta funkcija vam omogoča, da tkanine likate na mestu, kjer visijo, ali na obešalniku. Za to vrsto likanja nastavite gumb za nastavitev temperature v položaj za najvišjo temperaturo. • Oblačilo pustite obešeno na obešalniku in z eno roko raztegnite tkanino, da ni nagubana. • Večkrat zapored pritisnite gumb za izpust pare in premikajte likalnik od zgoraj navzdol. Ker je proizvedena para zelo vroča, zmehča vlakna in odstrani gube. Opomba: funkcije navpičnega likanja s paro nikoli ne uporabljajte na oblačilih, v katera je oseba že oblečena.
Da, to je mogoče zato, ker se para ustvarja v posebnem območju, ne na plošči likalnika. To vam omogoča, da likate s paro tudi pri nastavitvi likanja z najnižjo temperaturo, tj. pri likanju svile. Vendar je treba pri nastavitvi temperature na najnižjo nastavitev tudi vrtljivi gumb za sproščanje pare (odvisno od modela) nastaviti na nizko nastavitev, saj se v nasprotnem primeru lahko med paro sproščajo tudi kapljice vode.
Če ne želite poškodovati likalne plošče likalnika, upoštevajte spodnje nasvete: – Likalnik vedno položite na podnožje ali pripadajoči nosilec (odvisno od modela). – Ne likajte abrazivnih delov oblačil (gumbi, zadrge itd.). – Likalne plošče ne čistite z abrazivnimi ali kovinskimi gobicami.
Svetleči madeži se lahko pojavijo na nekaterih vrstah tkanin, še zlasti na tkaninah, ki so temnejših barv. Temna oblačila likajte po notranji strani in pri ustrezni temperaturi. Če likate oblačila iz mešanih vlaken, nastavite regulator temperature na funkcijo za likanje najbolj občutljivih vlaken.
• Voda iz pipe: Vaša naprava je zasnovana tako, da deluje z vodo iz pipe. Če je vaša voda zelo trda (trdota, višja od 30°f ali 17°dH ali 21°e), zmešajte 50 % vode iz pipe s 50 % destilirane vode (na voljo v trgovinah). V nekaterih obmorskih regijah je v vodi morda visoka koncentracija soli. V tem primeru uporabljajte le destilirano vodo.
• Mehčalnik vode: Na voljo je več vrst mehčalnikov in voda, zmehčana z večino mehčalnikov, se lahko uporabi v generatorju pare. Vendar pa nekateri mehčalniki, zlasti tisti, ki za delovanje uporabljajo kemična sredstva, kot je sol, lahko povzročijo bele ali rjave madeže. Ta pojav je še posebej pogost pri vodi iz vrčev za filtriranje. Če naletite na tovrstne težave, vam priporočamo uporabo neobdelane vode iz pipe ali ustekleničene vode.
• Ne pozabite: Nikoli ne uporabljajte deževnice, čiste demineralizirane vode ali čiste destilirane vode iz trgovin oziroma vode, ki vsebuje dodatke (na primer voda s škrobom, odišavljena voda ali voda za domače naprave). Takšni dodatki lahko vplivajo na lastnosti pare, pri čemer lahko pri visokih temperaturah v komori generatorja pare nastanejo usedline, zaradi katerih se bo perilo verjetno umazalo in ki lahko povzročijo prezgodnje staranje naprave.
Pred kakršnim koli vzdrževanjem se prepričajte, da je naprava izključena in da so se plošča likalnika, grelnik vode in podstavek za odlaganje likalnika popolnoma ohladili (vsaj 2 uri po likanju). Za čiščenje plošče ali podstavka za odlaganje likalnika ne uporabljajte izdelkov za vzdrževanje ali odstranjevanje vodnega kamna. Likalnika ali podstavka za odlaganje likalnika nikoli ne postavljajte pod tekočo vodo. Čiščenje podstavka za odlaganje likalnika: • občasno obrišite plastične dele z vlažno mehko krpo. Vzdrževanje grelnika vode (enkrat na mesec): • ne pozabite: da bi podaljšali učinkovito delovanje grelnika vode in se izognili nalaganju vodnega kamna, je treba grelnik vode po vsakih 10 uporabah očistiti (približno enkrat mesečno). • Prepričajte se, da se je generator pare ohladil in je izključen že več kot 2 uri. • Počasi odvijte pokrov grelnika vode. Če je grelnik vode generatorja pare opremljen s kartušo za vodni kamen, jo odstranite in sperite z vodo iz pipe, potem pa jo namestite nazaj v grelnik vode. • Uporabite vrč in v grelnik vode nalijte vodo iz pipe, tako da napolnite 3/4 posode. • Nekaj sekund nežno stresajte podstavek za odlaganje likalnika, nato pa ga izpraznite nad pomivalnim koritom. • Za najboljše rezultate ta postopek ponovite. Če prebivate na območju s trdo vodo, ta postopek izvajajte pogosteje. Predvsem pa za čiščenje grelnika vode ne uporabljajte izdelkov za odstranjevanje vodnega kamna, saj ga lahko tako poškodujete.
Iz generatorja pare ni treba odstranjevati vodnega kamna, kljub temu pa lahko na vsakih 10 likanj sperete grelnik vode (glejte navodila za uporabo). Grelnika vode ne smete spirati s sredstvi za odstranjevanje vodnega kamna ali s kisom, saj ga tako lahko poškodujete. – Modeli s sistemom z zbiralnikom vodnega kamna: Zbiralnik vodnega kamna sperite pod vodo. Ko boste naslednjič želeli uporabiti generator pare, najprej pritisnite gumb za ponovni zagon, da oranžna lučka sistema z zbiralnikom vodnega kamna ugasne (odvisno od modela). – Modeli brez zbiralnika vodnega kamna: Sperite grelnik vode. Ko boste naslednjič želeli uporabiti generator pare, najprej pritisnite gumb za ponovni zagon, da oranžna lučka sistema z zbiralnikom vodnega kamna ugasne (odvisno od modela).
• Likalna plošča Durillium: Likalno ploščo redno čistite z vlažno gobico za pranje posode brez žičnatih delov. Za preprostejše, nekorozivno čiščenje likalne plošče vašega likalnika uporabite vlažno gobico in ploščo očistite, ko je še topla. Če imate težave s čiščenjem umazanije, uporabite izdelek v stiku, ki je zasnovan posebej za čiščenje likalnih plošč Durillium.
• Nerjavna likalna plošča: Likalno ploščo očistite, ko je ohlajena, uporabite vlažno krpo ali neabrazivno gobico.
• Samočistilna likalna plošča: Priporočeno je, da z mehko vlažno krpo obrišete toplo likalno ploščo, da ne bi poškodovali površine. Opozorilo: če uporabite čistilno sredstvo za likalnike, se bo prevleka za samodejno čiščenje poškodovala.
Ne. Pri zagonu ali uporabi generatorja pare bo slišati zvok črpanja ali vibriranja, ob tem pa tudi klikajoč zvok. To je popolnoma običajen pojav, črpalka črpa vodo v grelnik vode ali pa se odpira ventil za paro.
Gumb za uravnavanje temperature nastavite na vrsto tkanine, ki jo boste likali, in nastavite tudi izpust pare (če ste regulator temperature nastavili za likanje sintetičnih oblačil, morate izpust pare nastaviti na oznako MIN).
To je običajno. Likalnik izpusti veliko pare, ki se utekočini na likalni deski. Nekaj kapljic se lahko pojavi na spodnji strani likalne deske, od koder padejo na tla.
Če grelnik vode ne deluje ali če na nadzorni plošči sveti rdeča lučka, čeprav je v rezervoarju za vodo še nekaj vode, preverite, ali ni morda zmanjkalo vode. Preverite lahko tudi, ali je odstranljiva posoda za vodo (odvisno od modela) dobro nameščena, in nato pritisnite gumb za ponovni zagon na nadzorni plošči. Morda je regulator pare nastavljen na najmanjšo vrednost (odvisno od modela), če želite večji izpust pare, ga nastavite na višjo vrednost.
To se lahko zgodi: – 1) ker ste uporabili paro, še preden se je likalnik zadosti segrel. Če likate pri nizkih temperaturah, morate z regulatorjem pare zmanjšati izpust pare (odvisno od modela generatorja pare). Preden začnete likati, počakajte, da kontrolna lučka za temperaturo likalnika ugasne. 2) V ceveh se je morda kondenzirala voda, ker paro uporabljate prvič ali pa je niste uporabljali že nekaj časa. V tem primeru obrnite likalnik stran od likalne deske in na gumb za izpust pare pritisnite tolikokrat, da iz likalnika začne izhajati para. 3) Pretirana uporaba funkcije za povečan izpust pare lahko ohladi likalno ploskev likalnika. V tem primeru prenehajte uporabljati funkcijo za povečan izpust pare in počakajte, da se kontrolna lučka za temperaturo prižge in ugasne, ter šele nato ponovno uporabite funkcijo za povečan izpust pare. 4) Grelnik za vodo je morda preveč poln. Grelnika za vodo ne napolnite do vrha.
• V vodi uporabljate kemične izdelke za odstranjevanje vodnega kamna ali aditive. Teh izdelkov nikoli ne dodajajte v rezervoar za vodo. V nasprotnem primeru se obrnite na pooblaščenega serviserja. • Perilo ni bilo dobro izplaknjeno ali likate novo neoprano oblačilo. Dobro izplaknite oblačila, da odstranite ostanke mila ali kemikalij, ki bi se lahko prilepili na likalnik.
• Likalnik je prevroč, seznanite se z našimi priporočili glede nastavitev temperature v priročniku izdelka. • Uporabljate škrob. Škrob popršite le po narobni strani tkanine, ki jo želite zlikati.
Po upoštevanju navodil za zagon naprave v uporabniškem priročniku preverite, ali električna vtičnica deluje, tako da vanjo priključite drugo napravo. Če naprava še vedno ne deluje, je ne poskušajte razstaviti ali popraviti, temveč jo dostavite v pooblaščeni servisni center.
Ne, tlak ostaja na relativno nizki ravni. Naprava je opremljena z dvema varnostnima sistemoma. – Ventil preprečuje kopičenje odvečnega tlaka in v primeru okvare naprave omogoča izhajanje odvečne pare. – Temperaturna varovalka preprečuje pregrevanje naprave.
Generator pare je najzmogljivejša naprava za likanje, ki proizvaja velike količine močne pare v posebni enoti grelnika vode ter jo nenehno in dosledno črpa prek plošče likalnika neposredno na oblačila. Prednost te naprave je, da razpolovi čas likanja in zagotavlja odlične končne rezultate. Parna postaja pa je podobna običajnemu likalniku, vendar ima večji rezervoar za vodo. Voda se iz rezervoarja prečrpa v likalnik, kjer se proizvaja para. Para se ne proizvaja v enoti grelnika vode. Sproščanje pare je neprekinjeno, vendar ne tako zmogljivo kot pri generatorju pare.
Nalaganje vodnega kamna se preprečuje, ker voda ne pride v neposreden stik z grelnim elementom, ki je nameščen izven rezervoarja za vodo. Vseeno pa je rezervoar treba očistiti po vsakih 10 uporabah, da se prepreči nabiranje vodnega kamna.
Ne. Oba kabla sta ločeno izolirana: kabla sta zaščitena in podrobno pregledana. Če pa opazite, da je kabel poškodovan, napravo odnesite na popravilo v pooblaščen servisni center.
Ta sistem preprečuje sprijemanje na likalni plošči. Njena aktivna prevleka odstranjuje vlakna in nečistoče, ki se pogosto lepijo na likalno ploščo in s tem ovirajo drsenje.